Fan Fiction. Umenie, alebo porušovanie autorských práv?

Autor: Mária Chovanová | 10.1.2012 o 10:25 | (upravené 10.1.2012 o 10:48) Karma článku: 3,49 | Prečítané:  823x

Tak ako mnoho autorov, aj ja som svoje prvé spisovateľské kúsky začala trénovať na tzv. Fan Fiction (fanúšikovská tvorba). Imitovanie autorov, ktorých diela ma niečim nadchli, mi prišlo ako celkom dobrý spôsob, ako sa zlepšiť. Prešla som si mániou Harry Potter, Pán prsteňov aj Dan Brownovským syndrómom a dodnes pokračujem v tomto zlozvyku a slepo závidím autorke, ktorá dokázala napísať niečo tak úžasné, alebo skôr populárne, ako je Twilight sága. Lenže občas sa pýtam samej seba: Chcela by som, aby niekto takýmto spôsobom kopíroval moje diela?

Prednedávnom som natrafila na jeden článok (už si naozaj nespomeniem na link), kde sa údajne práve jedna s mojich hrdiniek, spisovateľka Stephenie Meyerová, sťažovala na svojich fanúšikov, zneužívajúcich jej tvorbu. Aj podľa iných autorov by mohli mať čitatelia aspoň toľko morálneho úsudku, aby nepretvárali charaktery postáv a netvorili tak niečo, čo s pôvodným dielom, okrem samotných mien, vôbec nesúvisí. Čo sa týka Stephenie, práve jej príklad je živým dôkazom, ako veľmi sa dokáže autora dotknúť zneužívanie jeho práv. V jej prípade sa nejakým zázrakom dostala na verejnosť štvrtá časť Twilight ságy – Midnight sun (Polnočné slnko), ktorá ešte ani zďaleka nebola dokončená a keďže sa netrpezlivým fanúšikom nechcelo čakať, kým spisovateľka dielo dopíše, rozhodli sa jej akosi „pomôcť“ a dopísali to za ňu. Stephenie bola potom veľmi nemilo prekvapená. Samotný únik nedokončeného diela by niekoho položil na lopatky a nieto ešte zistenie, že sa po internete voľne šíria rôzne upravené verzie Midnight Sun. Preto sa rozhodla, že dielo nedopíše. (jej oficiálne vyjadrenie k Midnight Sun http://www.stepheniemeyer.com/midnightsun.html )Kto by sa jej čudoval?

Na druhej strane, Fan Fiction sa dosť výrazne postaralo o publicitu. Je akýmsi „ratingom“ kde s rastúcou popularitou priamo úmerne stúpa počet týchto diel a opačne.

Nech je to ako chce, stále nemám jasno v tom, či písať, alebo nepísať FF. Stojím si za názorom, že čokoľvek, kde používate pero a papier a nejaký ten kúsok vlastnej fantázie určite pomôže k zveľadeniu vašich pisateľských schopností, ale nič nenahradí snahu vytvoriť si niečo vlastné. Možno aj ja niekedy dospejem a odhodlám sa opustiť svet, ktorý už niekto predo mnou vymyslel a vkročím na vlastnú pôdu, kde mojim jediným radcom budú vlastné myšlienky a nápady.

Dovtedy... si budem stále lámať hlavu nad tým, odkiaľ – pokiaľ vlastne siahajú autorské práva, alebo už vyššie spomínaná „spisovateľká morálka“.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?